czwartek, 13 grudnia 2012

Vertez, Madzia i Chudy... Sierakowski nie ma szans

Internet rodzi gwiazdy. Ale nie mam na myśli gwiazd sztucznie i wspólnie wykreowanych przez tradycyjne media i plotkarskie portale, czyli całej rzeszy mniej lub bardziej opasłych celebrytek czy mniej lub bardziej zniewieściałych celebrytów. Mam na myśli gwiazdy niszowe, które zdobywają ogromną popularność w dziedzinach innym kompletnie nieznanych. Znacie takich ludzi jak Vertez, Madzia i Chudy? Nie znacie, ja też nie znam, ale dla mojego 6-letniego syna to medialni bohaterowie.


Vertez, Madzia i Chudy to znajomi wspólnie grający w szalenie popularną i wciągającą grę Minecraft. W dużym skrócie - gra polega na budowaniu z wielokolorowych kostek własnego "świata", z domami, liniami kolejowymi, skarbcami, labiryntami, pułapkami na czyhających Zombiaków czy innych Criperów. Gracz dostaje do dyspozycji różne typy budulca, musi sam zdobywać żywność (np. hodując kury znoszące jajka czy świnie - na mięso). Grafika jest raczej symboliczna (takie sześciany ulokowane w świecie 3D), ale nie w niej tkwi siła gry. Wciąga przede wszystkim fabuła, a tę (podobnie jak cały otaczający świat) gracz tworzy sam.

Vertez, Madzia i Chudy grają w Minecrafta, zwiedzając swoje światy, a grając - rejestrują przygody i wrzucają je do YouTube. A potem dziesiątki tysięcy wiernych fanów z zapartym tchem śledzą ich wędrówki i uczą się odkrywanych "nowych sposób na...".

A skąd ten Sierakowski w tytule?
Stąd, że wydaje się, iż "oficjalni", a jednocześnie niszowi celebryci, nie mają najmniejszych szans na dotarcie ze swoim (być może atrakcyjnym) przekazem do tak licznego grona jak Vertez, Madzia i Chudy. Cóż z tego, że o Sławomirze Sierakowskim i jego Krytyce Politycznej sporo się mówi w mediach, skoro bardzo popularny film na profilu KP ogląda 50 razy mniej widzów niż przeciętny film na profilu Verteza...

A może nie interesuje nas polityka (a tym bardziej - jej krytyka) i wolimy budować własne światy. Niekoniecznie "nowe, wspaniałe"?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz