sobota, 17 listopada 2012

Vendée Globe. Jakby płynęli za oknem

Jedna z najsłynniejszych współczesnych imprez żeglarskich - na pewno w Europie. Okołoziemskie regaty dużych jachtów, najeżonych kosmicznymi technologiami, ale obsługiwanych przez samotnych żeglarzy. Wygra jeden, ale i tak sukcesem będzie już samo ukończenie wyścigu. Bo trudne oceaniczne warunki, zmęczenie, awarie, a przede wszystkim - ekstremalna regatowa jazda to życiowa próba dla doświadczonych bądź co bądź zawodników. Już - ledwie kilka dni od startu - odpadło kilku (kolizje z pływającymi śmieciami, zderzenia z kutrami, złamany maszt). Nasz Zbigniew "Gutek" Gutkowski na razie płynie, zmagając się z awariami elektroniki.
Ale warto przyjrzeć się temu przedsięwzięciu nie tylko dlatego, że uczestniczy w nim Polak. Na tym przykładzie można uczyć studentów - jak zaprząc nowoczesne technologie do celów informacyjnych. Zrobione jest to fe-no-me-nal-nie.
Relacja z regat Vendée Globe - zamieszczona w serwisie http://www.vendeeglobe.org - daje niesamowitą frajdę każdemu choć odrobinę zainteresowanemu żeglarstwem. Jest tam właściwie wszystko, co można by sobie wymarzyć, a nawet więcej.
Obraz live z Wielkiej Przygody i dostarczające ogromnych emocji bieżące informacje o codziennym mozole i niecodziennych problemach samotnych żeglarzy (oczywiście również ich głosem, z transmitowanymi via satelita video z pokładów jachtów), precyzyjne charakterystyki startujących skipperów i ich opisy ich łódek, materiały audio i video, wtyczki do mediów społecznościowych (grubo ponad 50.000 fanów na Facebooku), galerie zdjęć, sklepik z gadżetami, a nawet regatowe radio nadające zaproponowane, towarzyszące żeglarzom, hity.

Na genialnej, aktualizowanej co sekundę, mapie, widzimy dokładne (GPS) pozycje wszystkich zawodników wraz z aktualnymi parametrami (kurs, prędkość), możemy też prześledzić ich dotychczasową trasę.
Więcej, na tej samej mapie widzimy aktualne i poprzednie raporty pogodowe (wektor kierunku wiatru i  jego prędkość, temperatura), a tuż obok - mamy prognozę na nadchodzące godziny. Możemy więc nie tylko oceniać na ile skutecznie dany zawodnik wykorzystał warunki, ale i zabawić się w stratega. "Co ja bym zrobił?"...

Właściwie relacje mediów są nam niepotrzebne. Okazuje się, że sponsorowana przez firmę Energa relacja (Energa to również sponsor Gutkowskiego, a jednocześnie - nazwa jego łódki) relacja po wiadomościach sportowych w TVP - właściwie ma tylko marketingowy sens. Bo sami wiemy o wiele, wiele więcej.

Mamy wspaniałe czasy. Jeżeli weźmiemy poprawkę na to, że cała ta multimedialna zabawa już w mniejszym stopniu jest sportem i przygodą, a w większym - rozrywką organizowaną za komercyjne pieniądze, to i tak możemy mieć ogromną satysfakcję.

Bo wystarczy "spojrzeć przez okno". Oceaniczni żeglarze są na wyciągnięcie ręki.


PS. Rodzimi miłośnicy żeglarstwa doceniają możliwość uczestnictwa. Wystarczy zajrzeć na profil Polish Ocean Racing - http://www.facebook.com/pages/POLISH-OCEAN-RACING/113548642030701.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz